73- آلودگی، ترافیک و فرهنگ!

آلودگی شدید هوای تهران دستاویز و بهانه خوبی برای محدود کردن حرکت خودروهای شخصی در قالب اجرای طرح زوج و فرد شد که اتفاقاً به شدت و به صورت کاملاً محسوس در خصوص کاهش ترافیک شهر نیز موثر بود (حداقل در مسیرهایی که من مکرر با آنها سر و کار دارم).

این مقوله از دو جهت قابل تأمل است. یکی محدود کردن حقوق مردم توسط حاکمیت و دیگری فرهنگ عمومی ما (مردم). به زعم من، اینکه دولت شما را محدود کند که فقط سه روز در هفته حق استفاده از خودروی شخصیتان را داشته باشید، مخالف حقوق شهروندی است. (مگر اینکه در قالب قانون رسمی و از طریق مجرای زسمی قانونگذاری یعنی مجلس، چنین چیزی اعمال می شد)

اما طرف دوم ماجرا ما (مردم) قرار داریم. آلودگی هوا و به تبع آن طرح اجباری زوج و فرد، فرصت خوبی برای تمرین این موضوع است که استفاده نکردن از خودروی شخصی و در عوض آن استفاده از تاکسی و اتوبوس و مترو و ... آنقدرها هم که به نظر می رسد بد نیست (با تصدیق شلوغی اتوبوس و مترو و سایر مشکلات موجود). وقتی تعداد خودروهای شخصی در سطح شهر کمتر از همیشه باشد، ترافیک کمتر شده و وسائل حمل و نقل عمومی با سرعت و سهولت بیشتری به خدمات رسانی به مردم می پردازند و نهایتاً سود این وضعیت عاید خود ما (مردم) خواهد شد. به شخصه طی دو هفته اخیر (در همان مسیرهای همیشگی ام) هیچ ترافیکی ندیدم و بدون استثنا تقریباً زمان حرکتم در مسیر به نصف تقلیل پیدا کرد. روی صحبتم با دوستانی است که برای راحتی خود ترجیح میدهند به تنهایی سوار بر خودروی شخصی خود شده و زمان زیادی را در ترافیک هدر دهند اما سراغ وسائل حمل و نقل عمومی نروند. (به خصوص این موضوع در مورد شماری از دوستان نزدیکم صادق است) شاید این محدودیتهای اجباری کمک هرچند کوچکی به اصلاح فرهنگ ما نماید.  

/ 6 نظر / 25 بازدید
راه میانبر

از دیگر مزایای آلودگی هوا اینه که باعث میشه دوستانی مثل شما سری به وبلاگ خودشون بزنند و دستی به سر و گوش اون بکشند.

آیینه

اخع لزوما از وسایل عمومی استفاده نمیشه که ترافیک اومده پایین: پلاکمون زوجه و معمولا پنج شنبه ها می ریم کرج که به خانواده همسرم سر بزنیم...این هفته مجبور شدیم همون چهارشنبه که خسته از کار یک هفته ای اومدیم بار و بنه جمع کنیم و بعد رفع قسمتی از خستگی ساعت 11 شب رهسپار کرج بشیم و میزبانان بنده خدا را ساعت 12 و نیم از خواب بیدار کنیم..نمی دونین اون موقع شب چقدر شلوغ بود.

امیرعلی

سلام! آقا این چرندیات چیه که می نویسی! زوج و فرد یعنی چی؟ چرا آزادی مردم رو محدود می کنید؟ شما فاشیستید! فاشیستهای ....!

من هم با نظر شما موافقم. اگر یک ذره، فقط یک ذره از مَن مَن کردن دست برداریم، همه چیز درست می‌شود. این تمامیت‌خواهی را باید به یکی دیگر از صفات زشت ایرانی‌ها اضافه کرد.

سینرژی

استفاده از مترو و اتوبوس در ساعات اوج تردد واقعا طاقت فرساست. من یک مدت تلاش کردم از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنم ولی این تلاشهای مذبوحانه، محکوم به شکست بود. خدا نکند یک نم باران سطح خیابانها را خیس کند!

حجازی

خدا پدر آنهایی را که آزادی ها را محدود می کنند بیامرزد که باعث شدند شما خوانندگان وبلاگتان را به یاد آورید .