75- اقتصاد، کسب حلال و ظلم!

از زمانی که یادم می آید همیشه در مبحث علم اقتصاد، استادانمان به ما گفته اند که قیمت یک کالا بر مبنای عرضه و تقاضای آن کالا تعیین می شود. این امر حتی در اقتصاد آشفته ما هم که از هیچیک از اصول اقتصادی شناخته شده پیروی نمی کند در اغلب اوقات رعایت می شود! برای نمونه قیمت خودرو در بازار بر همین اساس معین می شود. مثلا در حال حاضر سایپا پراید 132 را به قیمت هشت و نیم میلیون تومان می فروشد اما چون در بازار برای این مدل تقاضا پایین است، قیمت خرید و فروش آن در بازار حدود هشت میلیون تا هشت میلیون و صد هزار تومان است! خوب منطق اینست که سایپا قیمت خود را تا حدی متعادل تر کند اما در واقع اتفاق دیگری می افتد. در حالت عادی اگر کسی بخواهد پراید 132 بخرد سراغ خرید مستقیم از سایپا نمی رود چون می تواند با پرداخت حدود 400 هزار تومان کمتر از قیمت کارخانه، همان ماشین را از کس دیگری بخرد! خوب پس سایپا چطور مدل 132 را به فروش می رساند؟ خیلی ساده است، کسانیکه بخواهند از طریق وام بانکی اقدام به خرید خودرو کنند برای خرید از سایپا فقط دو حق انتخاب دارند (در حال حاضر 132 و 111) که هر دو در بازار با حدود چهارصد هزار تومان زیر قیمت کارخانه خرید و فروش می شوند! به این ترتیب خودروساز عزیز به راحتی و بدون جنگ و خونریزی بقای خود را از جیب مردم تضمین می کند! چه کسبی حلال تر از این!؟!

ظلم که فقط سیلی زدن در صورت دیگران نیست، چه ظلمی بزرگتر از این سیاست فروش خودرو؟

/ 6 نظر / 38 بازدید
مهرداد

سلام اميدوارم حالتون خوب باشه وب جالبي داري بهتون تبريک ميگم.خوشحال ميشم سر بزني

محمد

البته به نکته جالبی اشاره کردید. ولی واقعاً به مظرتون از این ظلمی بزرگتر نیست؟؟ البته که هست! دیگر از بیان مصادیق معذورم. عفو بفرمایید.

محمد

مظرتون = نظرتون ببخشایید که اشتباه تایپ شد!

امین شاکر

تو از كار دزد و من از بار دزد كجا خير ماند ميان دو دزد؟

سعید

راستش با توضیحات شما من هنوز نفهمیدم سایپا چه طوری داره سر مردم کلاه می‌ذاره!‌ اگه ممکنه یه کم بیشتر برای من توضیح بدین.

آیینه

نمی دونم منظورتون از وام بانکی چیه ولی خودروهای شرایطی که هم سود مشارکت داره و هم سود انصراف و یک مبلغی را می گیرن و قسمت عمده اش را هم طی چند فقره چک ( در حقیقت یک قسمتیش وام است) شامل انواع خودروها و انواع مدل هاست.تازه بیشترش امکان صلح (خرید و فروش ) هم داره.ماخودمون با این تسهیلات ماشین خریدیم و خیلی هم راضی بودیم. درمورد سایپا بی انصافی نکنید.[لبخند]