72-ادبیات جدید

چند وقتی است که برخی لغات جدید به غلط  وارد ادبیات دولتی شده. اینکه مبنای ورود واژه چه بوده و از کجا ایجاد شده نمی دانم اما جالب است که وقتی یکی از بزرگان این لغت را استفاده کرد، حجت بر باقی تمام شده و دیگران هم از همان لغت نامأنوس و غلط استفاده می کنند. یکی از این کلمات که اخیراً خیلی باب شده لغت مراعا است. اصولاً چنین لغتی در لغتنامه دهخدا وجود ندارد، اما نمایندگان مجلس و دولتمردان به وفور از این لغت در معنای "مسکوت ماندن و معطل ماندن" استفاده می کنند. (اگر یک جستجوی کوچک در گوگل انجام دهید جملاتی که اخیراً با استفاه از این لغت ساخته شده را می بینید) جالبتر این است که برخی همین واژه را نیز تغییر داده و به جای آن از لغت مراعی (باز هم به همان معنی مسکوت گذاشتن) استفاده میکنند! جالب اینجاست که لغت مراعی در لغتنامه دهخدا و معین حال جمع لغت مرعی می باشد که خود به معنای چراگاه و همچنین مراعات کننده و مددکار است!

سخن من به این معنا نیست که نمی شود یک واژه جدید را وارد ادبیات یک کشور نمود، اما قطعاً ورود یک لغت جدید باید بر مبنای اصول و قواعدی باشد که بزرگان زبان و ادب آن کشور بر آن واقفند.

/ 6 نظر / 23 بازدید
محمد

سلام. ممنون از دقت نظرت. ريشه اين كلمه ظاهرا "رعي" است به معناي مهلت دادن. يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ لاَ تَقُولُواْ رَاعِنَا وَقُولُواْ انظُرْنَا وَاسْمَعُوا ْوَلِلكَافِرِينَ عَذَابٌ أَلِيمٌ http://www.tebyan.net/index.aspx?pid=18395&AyeID=111&ltr2=5 من البته شخصا نمي‌پسندم واژه‌هاي مهجور عربي (البته براي ما فارسي‌زبانان) را زنده كنيم و حال آنكه در فارسي ممكن است واژه‌هاي مهجور اما زيبايي باشند و از آنها بي‌خبر باشيم.

آیینه

اینقدر مشکلات عمیق و بدعت های عجیب ایجاد کرده اند که کسی حواسش به ادبیات کشور نیست(وضعیت اسفناک اقتصاد و سیاست و امنیت و ...جایی برای ادبیات باقی نگذاشته)

امین شاکر

اگر دردم يكي بودي چه بودي

سینرژی

سلام همانطور که محمد عزیز هم نوشته، استفاده از این کلمه در آیه مذکور نهی شده است. حالا ما به چه دلیل آن را بعد از قرنها زنده کرده ایم،‌ جای سوال دارد.

محمد

البته جناب سينرژي شوخي مي كنند. منظور اين نيست كه از اين واژه مطلقا استفاده نشود. در برابر پيامبر و در برابر خواسته‌هاي الهي است.

زرکش

ممنون از حساسیت شما نیازهای اولیه واساسی مردم تامین نشده کسی بفکر جزئیات نیست