76- نفحات نفت

"به هر رو فرض محال که محال نیست. فرض محال (!) کنیم به دلیل ضعف کیفیت تولید، کسی محصول ایرانخودرو را مثل پژوی 504 دهه 70 فرانسه نخرد. حالا منتظریم تا مثل همان دوره فرانسه، ایرانخودرو برود در امیر کبیر و شریف و صنعتی اصفهان و ... پروژه پخش کند و ... اما در عمل چه اتفاقی می افتد؟

هیچ! مدیر ایرانخودرو می رود خدمت مقام اجرایی بالادست. توضیح می دهد که ایرانخودرو سه برابر کارخانه جات هم ارز کارگر استخدام کرده است- تا ضریب اشتغال کشور را بالا ببرد- و اصلا شهرکی درست شده است به نام پیکان شهر برای اسکان همین نیروها. این کارگران به دلیل مطالبات معوقه، همین روزهاست که بریزند و جاده تهران- کرج را رسماً ببندند و این یعنی بحران شهری و بحران شهری هم یعنی مطبوعات و مطبوعات هم یعنی تضعیف نظام و ... خلاصه کلام، مقام اجرایی بالادست هم که حوصله این همه براندازی را ندارد کمی شیر نفت ورودی به ایرانخودرو را باز می کند و جلوی این همه بحران را به سرانگشت تدبیر می گیرد!"

 ------------------------------

"خانواده ای هست مفلوک. کار پدر بدانجا کشیده است که مجبور است طلای مادر بفروشد تا نان سفره فرزندان فراهم آورد و البته بیش از آن را نیز خرج خود کند...

به پدر چه خواهید گفت؟ بیکار؟ مفلس؟ معتاد؟ هر چه خواستید بگویید اما بدانید از چنین مردی بایستی ناامید بود. اگر کسی به فکر نجات چنین خانواده ای باشد، تنها به فرزندان جوان امید خواهد بست...

مادر یعنی وطن. طلا یعنی نفت. پدر یعنی دولت... این ملک پدرانی داشته است که برای حکومت، نه طلای مادر که خود مادر را نیز فرخته اند! در چنین خانواده ای تنها مایه نجات، همت فرزندان است... از پدر کاری بر نمی آید..."

-----------------------------------------------------------------------------------

اینهایی که خواندید بخش هایی از کتاب بسیار خواندنی "نفحات نفت" نوشته رضا امیرخانی است. مدیریت نفتی جان مایه اصلی این کتاب است. نفتی که در تمام شوون زندگی و کار و سیاست و تفریح و ... ما رسوخ کرده. اثر نفت و مدیریت نفتی بر قانون، کارآفرینی، مناطق آزاد تجاری، ورزش، صنعت، سیاست و ... از جمله مباحث مطرح شده در این کتاب است.

در خواندن این کتاب تعلل نکنید!

/ 6 نظر / 54 بازدید
شادمهر

به بهانه اشتغال همون چندتا آدم، چه كساني كه يك شبه ره صدساله رفتند. پول نفت سرازير شده بيشتر در حلقوم اينها ريخت نه آون كارگران زحمتكش.

امیرعلی

آقا سلا علیکم! خوب فعال شدی ها! خوب هم نوشته ای! احسنت! نفحات نفت را همان اول که آمد به جان نیوشیدم... الحق و الانصاف که گوارا معجونی است برای دل داغدیده ما! داغ که می گویم همین سوء مدیریت ها است و سوء نیتها و .... یا علی مدد!

حجازی

سال نو مبارک

سینرژی

سلام سال نو شما و خانواده محترم مبارک

اويس

گذاشتيم در برنامه‌ي خواندن برادر. انشاالله در سفر بعدي به ايران. سال نو هم مبارك. خوب و خوش و سرحال باشي.